Το Περιφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Πελοποννήσου σε συνεργασία με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας διοργανώνουν σεμινάριο για εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ60 (νηπιαγωγούς)  την Τρίτη  3 Δεκεμβρίου 2019, στο 19ο  Δημοτικό Σχολείο  Καλαμάτας (Ηροδότου 2 και Αριστομένους),  από 17:00μ.μ.  έως 20:00μ.μ. με θέμα:

«Βιωματικές πρακτικές και δραστηριότητες για την ανάπτυξη της Συναισθηματικής Νοημοσύνης με αφορμή ένα βιβλίο»

Εισηγήτρια της επιμόρφωσης θα είναι η κ.  Γιολάντα Τσορώνη ? Γεωργιάδη, Εκπαιδευτικός – Συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας.

Υπεύθυνες οργάνωσης της δράσης είναι η Σαραντοπούλου Στυλιανή, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Προσχολικής Εκπαίδευσης και η Σωτηράκη Νινέτα, Προϊσταμένη της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ
Ώρα Θέμα
17:-00-17:15 Προσέλευση
17:15-17:20 «Στοχοθεσία της επιμορφωτικής συνάντησης»

Σαραντοπούλου Στυλιανή: Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ 60

17:20-17:30 Δράσεις της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης  Καλαμάτας για την ενίσχυση της φιλαναγνωσίας σε παιδιά, γονείς και εκπαιδευτικούς Α/θμιας εκπαίδευσης

Νινέτα Σωτηράκη: Προϊσταμένη της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καλαμάτας

17:30- 19:20 Α΄ μέρος

Γιολάντα Τσορώνη?Γεωργιάδη,  Εκπαιδευτικός – Συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας.

19:20- 19:30 Διάλειμμα
19:30 –20:15 Β΄ μέρος

Γιολάντα Τσορώνη?ΓεωργιάδηΕκπαιδευτικός – Συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας.

20:15 :-20:30 Συζήτηση

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να δηλώσουν συμμετοχή στην διεύθυνση: https://forms.gle/6u1zn1dPvSQz7FMY8.

Λόγω του περιορισμένου αριθμού συμμετεχόντων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Κατηγορίες: Τελευταία Νεα