Francophonie-V3-Le-bon-630x354

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ 2020

Σάββατο 14 Μαρτίου 2020, ώρα 11:00-12:30, παιδικό τμήμα-Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας

«Παιδαγωγικό εργαστήριο κατασκευής παραδοσιακών αφρικάνικων μουσικών οργάνων από ανακυκλώσιμα υλικά».

Εμψυχώνει ο Δημήτρης Σαρρής, εκπαιδευτικός α?θμιας εκπαίδευσης, μουσικός

• Για παιδιά από 6 έως 10 ετών
  • 16 θέσεις διαθέσιμες
  • Απαραίτητη η κράτηση θέσης

Σάββατο 14 Μαρτίου 2020, ώρα 18:00-19:30, παιδικό τμήμα-Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας

«Παιδαγωγικό εργαστήριο κατασκευής παραδοσιακών καναδέζικων τοτέμ από πηλό» σε συνεργασία με το Καλλιτεχνικό Στέκι Καλαμάτας.

Εμψυχώνουν η Μαρηλιάνα Διαμαντάκη, κεραμίστρια και η Λένα Μπουρνόβα, εικαστικός.

• Για παιδιά από 5 έως 8 ετών
  • 16 θέσεις διαθέσιμες
  • Απαραίτητη η κράτηση θέσης

Κυριακή 15 Μαρτίου 2020, ώρα 10:00-11:30, παιδικό τμήμα-Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας

«Παιδαγωγικό εργαστήριο κατασκευής παραδοσιακών αφρικάνικων και καναδέζικων μασκών» σε συνεργασία με την Πειραματική Σκηνή Καλαμάτας.

Εμψυχώνει η Λέττα Πετρουλάκη, Πρόεδρος της Πειραματικής Σκηνής.

• Για παιδιά από 7 έως 11 ετών
  • 20 θέσεις διαθέσιμες
  • Απαραίτητη η κράτηση θέσης

Σάββατο 21 Μαρτίου 2020, ώρα 11:00-13:00, αμφιθέατρο «Νικόλαος Πολίτης»-Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας

«Μαραθώνιος Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία» με 300 αναγνώστες, μαθητές, εκπαιδευτικούς και ιδιώτες από 25 σχολεία και ΚΞΓ της Μεσσηνίας. Συμμετέχουν: Δημοτικό Σχολείο Αρφαρών, Δημοτικό Σχολείο Αριστομένη, Δημοτικό Σχολείο Εύας, Δημοτικό Σχολείο Βαλύρας, 1ο & 2ο Δημοτικό Σχολείο Χώρας, Δημοτικό Σχολείο Πεταλιδίου, Δημοτικό Σχολείο Χανδρινού, 7ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, 10ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, 16ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, 24ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Βέργας, Δημοτικό Σχολείο Ασπροχώματος, Δημοτικό Σχολείο Λεϊκων, 3ο Γυμνάσιο Καλαμάτας, Γυμνάσιο Πεταλιδίου, Γυμνάσιο Χώρας, Εκπαιδευτήρια Μπουγά, ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, Κέντρο Γαλλικής Γλώσσας Κάλλια Ταβουλάρη, Κέντρο Γαλλικής Γλώσσας Saint Exup?ry-Ευρυδίκη Εξαρχάκου, Κέντρο Γαλλικής Γλώσσας Ma cour de fran?ais-Ειρήνη Κυριακού, Κέντρο Ξένων Γλωσσών Γκόνη-Κάραλη, Κέντρο Γαλλικής Γλώσσας Centre FLE Γαργαλιάνων Νίκη Πετροπούλου. Πρώτος αναγνώστης ο επίτιμος Πρόξενος της Γαλλίας στην Καλαμάτα κος Αριστείδης Μουτζούρης.

Συμμετέχει η Παιδική Χορωδία «Hakuna Matata» του Γιώργου Σκλήκα.

Εδέσματα από γαλλόφωνες χώρες προσφέρει το ΙΙΕΚ Δέλτα 360°.

Στο φουαγιέ του Πνευματικού Κέντρου θα εκτίθενται οι δημιουργίες των συμμετεχόντων στα παιδαγωγικά εργαστήρια γαλλοφωνίας.

Σάββατο 21 Μαρτίου 2020, ώρα 21:00, καφέ «Αμάν»

«Βραδιά αφήγησης γαλλόφωνων μύθων για ενήλικες». Αφηγείται η Χριστίνα Δίμιζα, φιλόλογος-ηθοποιός-αφηγήτρια. Η αφήγηση θα γίνει στην ελληνική γλώσσα.

Κυριακή 21 Μαρτίου 2020, ώρα 17:00 ? 21:00, πολυχώρος τέχνης Α49

«Προβολές γαλλόφωνων ταινιών για παιδιά και ενήλικες» σε συνεργασία με τη Νέα Κινηματογραφική Λέσχη Καλαμάτας.

17:00-19:00 «Η Ντιλιλί στο Παρίσι» – για παιδιά 5 έως 15 ετών. Η ταινία θα προβληθεί μεταγλωττισμένη.

19:00-21:00 «Ο κύριος Λαζάρ» – για ενήλικες. Η ταινία θα προβληθεί υποτιτλισμένη.

Κατηγορίες: Τελευταία Νεα