Απο σήμερα η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας διαθέτει εκτυπωτή συστήματος Braille (Μπράιγ) προκειμένου να καλύψει τις ανάγκες των πολιτών που αντιμετωπίζουν προβλήματα όρασης. Με την πρωτοβουλία αυτή τους δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσουν πρόσβαση σε κάθε είδους πληροφορία. Σκοπός της βιβλιοθήκης είναι να προσφέρει παροχές με κοινωνικό αποτύπωμα, έτσι ώστε να βελτιωθεί η ποιότητα ζωής των ευάλωτων κοινωνικών ομάδων.
![](http://vivlkkal.mes.sch.gr/website/wp-content/uploads/2022/02/272910154_147281994405657_6697066081587193398_n-768x1024.jpg)
![](http://vivlkkal.mes.sch.gr/website/wp-content/uploads/2022/02/272931918_147282027738987_8314165352086053717_n-768x1024.jpg)