Κυκλική οικονομία : Στο επίκεντρο της ΕΕ η επίτευξη βιώσιμης ανάπτυξης έως  το 2050 - ΤΑ ΝΕΑ

Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καλαμάτας, επιθυμώντας να εμπλουτίσει τις δράσεις της για το σχολικό έτος 2021 -2022, διοργανώνει σε συνεργασία με τον κ. Μάκιο  Αθανάσιο, Msc Βιοοικονομίας, Κυκλικής Οικονομίας και Βιώσιμης Ανάπτυξης, εκπαιδευτική δράση με θέμα «Εισαγωγή στον κόσμο της Κυκλικής Οικονομίας». Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.

Για το σκοπό αυτό, καλούνται, όσες από τις σχολικές μονάδες της Β/θμιας Εκπαίδευσης του Νομού Μεσσηνίας επιθυμούν να συμμετάσχουν στην παραπάνω δράση, να δηλώσουν συμμετοχή στο ακόλουθο email : kalamata.library@gmail.com ή τηλεφωνικά στο 2721096818 (10.00 – 13.00). Οι παρουσιάσεις του προγράμματος θα πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη πρωί από τον Μάρτιο του 2022 στον χώρο της βιβλιοθήκης (4ος όροφος Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας) .

Πληροφορίες για την εν λόγω μαθητική δράση, μπορείτε να λάβετε και από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Μεσσηνίας, στην οποίες έχει σταλεί σχετικό mail.